پیشنهاد سردبیر
آخرین خبرها
پربازدید ترینها
آمارگیر سایت
 • کاربران حاضر: 3
 • بازدید امروز: 68,320
 • بازدید دیروز: 137,720
 • بازدید هفته: 1,224,360
کد مطلب : 9188
نظرات : ۲۸ نظر
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند, ۱۳۹۳ - ۲۱:۳۹

توضیح آقای سخنگو درباره افزایش حقوق کارمندترها !!!!!/مصوبه افزایش فوق‌العاده شغل ویژه کارکنان ستادی وزارتخانه‌ها نه‌تنها تبعیض نیست بلکه قانون است!!!!!

آوای فرهنگی:محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت تبعیض درافزایش حقوق کارمندان دولت را ردکردو گفت:هیچ تبعیضی وجود ندارد اما برخی چون نمی‌دانند موضوع چیست، به‌دنبال مطرح‌کردن تبعیض و بزرگ‌نمایی هستند…

415263

به گزارش پایگاه خبری آوای فرهنگی ، مصوبه ۱۵بهمن‌ماه امسال هیأت وزیران بر مبنای بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد سقف حقوق و فوق‌العاده ویژه قابل پرداخت به کارکنان ستادی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مستقل زیرنظر ریاست‌جمهوری، موجب برخی انتقادها در مورد تبعیض در میزان افزایش حقوق یا فوق‌العاده شغل کارمندان دولت شد.
در همین زمینه و نیز افزایش حقوق در سال ۹۴ با محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در گفت‌وگو با همشهری آنلاین توضیحاتی دادند که خواندن آن خالی از لطف نیست.

میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال آینده و مبنای این افزایش چگونه است؟
با توجه به اینکه برای سال آینده نرخ تورم در حد ۱۴درصد پیش‌بینی شده ما هم برای جبران این کاهش ارزش پول یا قدرت خرید کارکنان دولت ۱۴درصد به حقوق و مزایای آنها اضافه کردیم. ا‌‌ن‌شاءالله بتوانیم به نرخ‌های تورم پایین‌تر از این دست پیدا کنیم تا افزایش حقوق خود را در ترمیم قدرت خرید کارکنان دولت مؤثرتر نشان دهد کما اینکه برای سال‌جاری نرخ تورم را ۲۵درصد پیش‌بینی کردیم که خوشبختانه در آخرین گزارش ۱۵٫۲درصد است.

برخی مصوبه بهمن‌ماه امسال هیأت وزیران در مورد میزان افزایش حقوق و فوق‌العاده شغل کارکنان ستادی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مستقل زیرنظر ریاست جمهوری را مصداق تبعیض در میزان افزایش حقوق کارکان دولت در سال‌۹۴می‌دانند، نظر شما چیست؟
نه چنین تبعیضی وجود نداشته و میزان افزایش حقوق همه کارکنان دولت در حد ۱۴درصد است.

یعنی تفاوتی حتی در میزان فوق‌العاده شغل کارمندان دولت در سال آینده براساس مصوبه ۱۲ بهمن هیأت وزیران را شاهد نخواهیم بود؟
میزان افزایش حقوق کارمندان دولت همین ۱۴درصد است اما پرداختی به کارکنان دولت براساس ۲مولفه حقوق ثابت و فوق‌العاده است. حقوق ثابت به ازای سنوات خدمت، تحصیلات و عوامل مختلف تعیین می‌شود که یک جدول امتیازی دارد. اما فوق‌العاده‌ شغل کارکنان دولت طبق ماده‌۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می‌شود. بند اول یا یکی از این فوق‌العاده‌ها برای بدی آب و هوا و یا سختی کار، ایثارگری، عائله‌مندی و… است.

اما در بند دهم که از آن تحت عنوان« فوق‌العاده ویژه» نام برده شده است، توضیح می‌دهد که برای برخی مشاغل آنقدر بازار کار خوبی در رقابت‌های جهانی یا تولید ناخالص داخلی وجود دارد که افراد دارای این تخصص‌ها به‌راحتی می‌توانند در بازار کار غیردولتی جذب شوند، اگر دولت خواستار آن است تا این افراد را در سیستم خود نگه دارد می‌تواند فوق‌العاده شغل ویژه‌ای به این افراد بدهد که این فوق‌العاده ویژه حداکثر به ۲۵درصد از مشاغل و برخی از دستگاه‌ها تعلق خواهد گرفت و باید در موارد ویژه انجام شود. این افزایش نیز باید به پیشنهاد سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی و تصویب هیأت وزیران باشد.

به‌طور مشخص مصوبه اخیر هیأت وزیران در مورد افزایش فوق‌العاده شغل کارمندان دولت چه بوده است؟
اخیرا هیأت وزیران مصوبه‌ای داشت که میزان افزایش فوق‌العاده شغل ویژه که براساس قانون تا ۵۰درصد مصوب‌ شده بود، توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی حداکثر تا ۳۵درصد اعمال کند که البته در عمل زیر ۳۵درصد خواهد بود. در واقع هیأت وزیران با مصوبه خود خواسته است تا فوق‌العاده شغل ویژه را که ۵۰درصد است کاهش دهد. بنابر‌این به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اجازه داده شده تا در اینگونه موارد افزایش فوق‌العاده شغل ویژه کارکنان دولت از ۳۵درصد بیشتر نشود. توجه کنیم این میزان افزایش تنها برای فوق‌العاده شغل ویژه و افرادی است که عملا آنها را در بازار کار روی دست می‌برند و دولت نمی‌تواند با آگهی‌های استخدامی چنین افرادی را جذب کند.

یعنی انتقادات مطرح در مورد این مصوبه هیأت وزیران و برتر بودن برخی کارمندان دولت یا اینکه چرا شامل معلمان نمی‌شود را فاقد مبنای کارشناسی می‌دانید؟
هیچ تبعیضی وجود ندارد اما برخی چون نمی‌دانند موضوع چیست، به‌دنبال مطرح‌کردن تبعیض و بزرگ‌نمایی هستند. این مصوبه نه‌تنها تبعیض نیست بلکه قانون است. قانون می‌گوید که نباید به کارکنان به‌طور یکسان فوق‌العاده شغل ویژه داد. قانونگذار برای کسی که در منطقه گرمسیر با بدی آب و هوا کار می‌کند، تفاوت قائل شده است.

همچنین کسانی که در مشاغل خاص مانند انرژی هسته‌ای فعالیت کرده و مثلا بیشتر از یکی‌دو نفر از این افراد در کشور وجود ندارد، قانون می‌گوید که می‌توان برای جذب این افراد ۲۰تا ۳۰درصد فوق‌العاده پرداخت کرد اما حقوق ثابت همه افراد از یک جدول پیروی می‌کند. در واقع قانون میزان افزایش فوق‌العاده شغل ویژه اینگونه افراد را تا ۵۰درصد تعیین کرده اما هیأت وزیران این رقم را کاهش و حداکثر تا ۳۵درصد برای افراد مشمول دریافت این فوق‌العاده ویژه تعیین کرده است.

ماجرای افزایش حقوق‌ها چیست؟
هیأت وزیران در تاریخ ۱۲بهمن‌ماه به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مصوب کرد کارکنان ستادی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مستقل زیرنظر ریاست‌جمهوری که انجام وظایف ستادی و حساس را بر عهده دارند، بین ۲۵تا ۳۵درصد به فوق العاده حقوق‌شان اضافه شود. این بخشنامه از اول بهمن اجرایی شده و حقوق کارمندان ستادی و وزارتخانه‌های دولت افزایش ۳۵درصدی پیدا کرده است.

این مصوبه انتقاد تعدادی از نمایندگان و کارمندانی که شامل افزایش حقوق شدند، را به‌دنبال داشت. متعاقب آن تعدادی از معلمان در سراسر کشور هم از پایین بودن سطح حقوق‌شان و نیز آنچه تحت عنوان افزایش تبعیض‌آمیز حقوق کارکنان دولت اعلام کردند، انتقاداتی مطرح کرده و حتی تجمع سکوت هم برگزار کردند. معلمان می‌گویند هم شغلشان حساس است و هم دریافتی حال حاضرشان از سایر کارمندهای هم تراز پایین‌تر است. در نتیجه دولت باید برای بهبود وضعیت حقوق و مزایای آنان هم فکری بکند.
انتهای پیام/

آخرین اخبار و تحلیل ها حوزه آموزش و پرورش را همراه شوید با کانال تلگرام پایگاه خبری آوای فرهنگی
https://telegram.me/avayefarhangi

مطالب ارزشمند خود را به آوای فرهنگی ارسال کنید: avayefarhanginews@gmail.com

۲۸ نظر 1. اقتصاد مقاومتی فقط مربوط به کارمندان دولت می باشد و مسئولان و کارکنان ستادی در حمهوری اسلامی باید سیر باشند تا توان اختلاس و …….. داشته باشند و انرژی کم نیاورند .


 2. متاسفم جناب شما که دوشغله هستید سخنگوی دولت وریس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور که همه چیز دست خودت هست یک فرد سیر هیچگونه به فکر گرسنه نیست انشالله وعده فرهنگیان باشد سر پل سراط


 3. گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست!


 4. پل
  نوبخت جون اصلا بخت به ما نیومده!به جان خودت و خودم گاهی وقتا اونقد معلما شرمنده ی خانوادهاشون میشن ……………………به همون کارمندای ستادیت برس داداش ما هم میدونیم چطور حقمون رو بگیریم!چون تا حالا هر چی صبر کردیم فایده نداره و به این نکته رسیدیم که حق گرفتنیه!معلما دارند صورتشون رو با سیلی سرخ نگه میدارن اگه صورت داشته باشند!واقعا از بی عدالتی خفه شدیم!خفه شدم وقتی کارمند هم طراز من داره ۳تومن میگیره و الان داره برنامه ی مسافرت میچینه و معلما باید به فکر نان باشند!…………………………


 5. با سلام.شعر شعار.خسته خسته.باید همه ارگانها فیش هایشان را خدمت این عزیز ببرن بلکم ….


 6. متاسفانه آقای نوبخت در هیئت دولت همیشه با افزایش حقوق فرهنگیان مخالفت می کنند. جناب نوبخت آیا کارمندان بانک ها یا پرسنل وزارت بهداشت یا کارمندان دادگستری هم جزو نخبگان هستند؟ مگر کارکنان ستادی از بین همین کارمندان عادی انتخاب نمی شوند؟ اینها بهانه است. جایگاه معلم در زمان تصدی شما به شدت تنزل پیدا کرده است. اکثر فرهنگیان زیر خط فقر هستند.


 7. باسلام. اگه پایه حقوقی فرهنگیان زحمتکش ب اندازه سایر ادارات شود ۱۴درصد خیلی عالیه


 8. درود
  جناب قانون ناطق عارضم به حضور انورتان :
  اگر شما بنا بر ادعای خودتان مصمم و راسخ هستید و خودتان را مغز دولت قلمداد میکنید رجوع کنید به مصوبه دولت در سال گذشته به تاریخ ۲۶ / ۳ / ۱۳۹۲ و قرائت بفرمائید آن مصوبه را که ناشی از آن است که فوق العاده شغل بند ۵ ماده شصت وهشت را که مجوز پرداخت داده است و به صراحت هم در قانون خدمات کشوری امتیازاتش مشخص است و با مصوبه دولت نیز این امتیازات هرگز تغییر نخواهد کرد
  در ادامه همین مصوبه مصوبه دولت در خصوص بند ۱۰ ماده ۶۸ یعنی فوق العاده ویژه به ۲۵ درصد مشاغل با ضریب ۳۵ درصد آمده است یعنی همین که شما گفتید و دقیقا مصوبه داریم و نیازی به مصوبه جدید نبوده است و چون آقایان بر مسند تکیه زدند مصوبه دهم مرداد را که یکی از این مصوبات کاهش ضریب درصدی این فوق العاده شغل بود به ۲۵ درصد را داشتیم که جناب جهانگیری بدور از هرگونه جلسه هیئت وزیران آن را غیر قانونی اعلام کرد و کان لم یکن اعلامش نمود .که با لغو آن مصوبه بیست وشش خرداد اجرائی می شود ؟ اما وزارت کشور و دادگستری بنا به وجود امکانات قوی آن را در سال قبل اجرائی کرد و شما هم هم اکنون آن را اجرائی کردید الا ایها الحال می ماند حدودا ۱۴ یا ۱۵ وزارت خانه ای که از مزایای ماده شصت هشت محروم هستند .
  ضمنا گویا با نص قانون آشنا نباشید شما و فوق العاده ها را تحت عنوان فوق العاده شغل ویژه تلقی فرمودید ؟فوق العاده شغل خود بند پنج آن است و فوق العاده ویژه بند ده آن و به همه بند های ده گانه فوق العاده شغل اطلاق نمی شود ؟


 9. درود
  ضمنا یادآوری می شود که بند یک ماده فوق در خصوص بدی آب و هوا و یا بند دیگر آن سختی کار با استناد به قانون سال های قبل و اولی سال ۷۴ بوده است و دولت از تاریخ اجرای قانون جدید هیچ آئین نامه ای در خصوص بدی آب و هوا و سختی کار و کمتر توسعه یافته و تسهیلات زندگی نداشته اند و در خصوص فوق العاده شغل و فوق العاده ویژه که در احکام سال ۱۳۸۷ همه معلمان بوده قصور و کوتاهی داشته اند .


 10. درود
  معلمان عزیز ، لطفا به احکام سال ۱۳۸۷ خود رجوع کنید و ببینید در آن احکام کارگزینی بندی وجود دارد بنام فوق العاده ویژه که تنها بندی است که دو عدد در آن درج شده است و به استناد همین بند و احکام قطعا سخنان نوبخت برداشتی شخصی و یا غیر منطقی بوده است و این سخنان کاملا غیر مسئولانه و سیاسی است .
  لطفا همکاران عزیز مراجعه به احکامشان نمایند .


 11. درود
  به نظر شما واقعا معلم جماعت چه باید انجام دهد ؟ توهین از این بیشتر که معلمان زیادی هستند ؟در این سخنان هم اشاره به این دارد که معلمان حتی در دولت تدبیر و امید هم جایگاهی ندارند و درخواست منطقی از رئیس جمهور محترمشان را اینگونه از افراد دیگر دریافت میکنند !


 12. آقای نوبخت برای جنابعالی و کسانی که مثل شما فکر می کنند ما معلمان بعنوان طلایه داران تعلیم و تربیت متاسفیم
  آیا کارمندان ستادی مورد حمایت جنابعالی از معلما بیشتر کار می کنند . در سال ۱ ماه مرخصی و ۱۲۰ ساعت اضافه کاری که انجام نمی دهند که ۲ ماه بیکاری محسوب می شود و حقوق دریافت می کنند و ۲ ماه پاداش در سال می گیرند . با این حساب کارمندان سایر ادارات ۵ ماه حقوق مفت می گیرند . چرا به این موضوع رسیدگی نمی کنید آقای قانون مدار؟؟؟؟؟؟؟؟؟


 13. متاسفانه دیگه به هیچ کس وفرد خاصی نباید اعتماد کرد زمان انتخابات با هزار وعده وکلک میان جلو همین که رای میارن پدر مادر خودشان را هم فراموش می کنند …………………………


 14. کارمندان بانک هم دارای شغل حساس هستند که فوق العاده ویژه به آنها تعلق گرفت؟؟؟؟؟/


 15. “توجه کنیم این میزان افزایش تنها برای فوق‌العاده شغل ویژه و افرادی است که عملا آنها را در بازار کار روی دست می‌برند و دولت نمی‌تواند با آگهی‌های استخدامی چنین افرادی را جذب کند.”این بخشی از سخنان آقای نوبخت است .آیا کارمندان بانک و مخابرات و… واقعا مشمول این سخن ایشان می شوندآیا قحط الرجال است .آیا اگر اینها نخواهند کار کنند افراد دیگری حاضر نخواهند شد حتی با مزایای کمتری بجای ایشان کار کنند.


 16. آقای نوبخت لطفا حقوق معلمان رانصف کنید ولی پاداش ودریافتی انان رابه اندازه سایر ادارات بکنید حقوق مهم نیست دریافتی مهم است.


 17. باید فکری کرد که چگونه نیروی ستادی بشیم،تو رده های پایین نون نیست


 18. بزرگوارهر جای مملکت میلنگه میگن تو مدرسه مگه چه یادتون دادن؟ آخه نمیدونن حتما ماچرت میزدیم سر کلاس و ستادی ها کولاک کردن


 19. سلام دوستان
  فوق العاده ویژه که در بند ۱۰ ماده ۶۸ اومده و شامل ۲۵ درصد مشاغل دستگاههای اجرایی میشد کارکنانی که براساس عوامل امتیازی خاص در رتبه ارشد ۶۰۰ امتیاز و بالاتر ۱۲۰۰ امتیاز و… کسب می کردند تعلق می گرفت که با بخشنامه ۶۹۰۳۶ آقای نوبخت در تاریخ ۷/۸/۹۳ لغو شد و در ۱۵/۱۱/ ۹۳ واسه تعداد محدودی از کارکنان دولت در نظر گرفته شده که مسئولان ستادی هستند یعنی به همه تعلق نخواهد گرفت. مسئولان ستادی شامل مدیران معاونین و کارشناسان مسئول دستگاهها می شوند و خیل عظیمی از کارکنان شامل این موضوع نخواهد شد یعنی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان اختلاف بین کارمند و مسئولین در جائیکه همه بار اداره بر دوش کارمند است. اینه دولت تدبیر و عدالت اجتماعی. البته تا الان مجلس این قضیه رو رد کرده و گفته به کارکنان هم داده بشه در صورت تامین اعتبار.


 20. باباعکس این آقای نوبخت راازصفحه بردارید.خسته شدیم.


 21. لطف کنید آقایانی که در مورد معلمان نظر می دهند وتصمیم گیری می کنند وخود را از جنس آموزش وپرورش می دانند مانند آقای فانی وبطحایی و…… فیش حقوقی خود را در این سایت یا سایر سایت ها به نمایش بگذارند وبگویند آیامعوقاتی از دولت دارند؟ وچه چیزشان شبیه معلمان است؟ من در میان جمع دلم جا دیگر است


 22. من که به خدا از بی پولی و شرمندگی پیش خانواده ام خسته شدم ۱۵ سال سابقه دارم با مدرک فوق لیسانس. ۱۰ سال فقط چند پایه تدریس کردم اونم با جان و دل. به خدا از سال دیگه فقط تو کلاس می خوابم! وقتی می بینم هیچ کس به فکر من و خانواده ام نیست من چرا باید خودمو به بچه مردم بکشم.


 23. جناب نوبخت! از فردا یکی یدونه بادیگارد هم برای نیروهای ستادی بفرستید یوقت اونا رو ندزدن…!!!
  نیروی ستادی با دیپلم و لیسانس نخبه ست، ما با دکترا و فوق لیسانس بی سوادیم…


 24. صد رحمت به وزیر قبلی بابا…..


 25. آدم می مونه چی بگه این همه دروغ و دورویی،اختلاف حقوق و تبعیض در دریافتی کارمندان دولت فاحش و آشکار است و زیاد
  من که خدا خدا میکنم زودتر ۲۵ سال رو پر کنم از این سیستم بزن بیرون و به کار اصلی ام، بیشتر برسم
  این حقوق پول تو جیبی بچه هاست چیزی نمونده ۲۲ سال سابقه دارم


 26. هم اکنون آموزش و پرورش امتیاز فوق‌العاده شغل برای فرهنگیان را کمتر از مصوبه تعیین شده از سوی دولت اعمال می‌کند. این درحالی است که طبق مصوبه دولت برای مدرک کاردانی ۷۰۰ امتیاز، کارشناسی ۱۵۰۰ امتیاز و فوق لیسانس و دکتری ۲۰۰۰ امتیاز باید اعمال شود اما آموزش و پرورش برای فرهنگیان دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد ۷۰۰ امتیاز را لحاظ می‌کند.
  فرهنگی دیگری متذکر شد وی با ۲۰ سال سابقه کار و داشتن مدرک کارشناسی ارشد هم‌اکنون از امتیاز فوق العاده شغل ۸۰۰ برخوردار است در حالی که طبق مصوبه دولت این امتیاز باید برای وی ۲۰۰۰ اعمال شود و اگر این امتیاز به درستی اعمال شود میزان حقوق دریافتی‌اش با توجه به سابقه کار۲۰ ساله، افزایش خوبی می‌یابد. ادارات آموزش و پرورش نیز در پاسخ به مشکل معلمان عنوان می‌کنند به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.
  به گزارش تسنیم، این رویه که موجب اعتراض بخشی از فرهنگیان کشور شده، به حضور روزانه آنها در دیوان عدالت اداری منجر شده که واکنش مسئولان دیوان عدالت اداری را نیز به همراه داشته است.
  معاون قضایی دیوان عدالت اداری با اشاره به ثبت روزانه ۲۰۰ شکایت علیه آموزش‌ و پرورش در روزهای اخیر به دلیل عدم اجرای صحیح مصوبه امتیاز فوق‌العاده شغل، از تماس با معاون راهبری ریاست‌جمهوری برای حل این مشکل خبر داد.
  موسی‌ قربانی، با اشاره به اینکه طی روزهای اخیر با حجم انبوهی از حضور معلمان مواجه شده‌ایم، گفت: هم اکنون بحث معلمان این است که آموزش و پرورش این مصوبه را اعمال کرده است ولی امتیازی که در این مصوبه ذکر شده را رعایت نمی‌کند و آن را یک درجه پایین‌تر در نظر می‌گیرد به گونه‌ای که برای افراد دارای مدرک کارشناسی امتیاز ۷۰۰ را اعمال می‌کند درحالی که آنها باید از امتیاز ۱۵۰۰ بهره‌مند شوند.


 27. زیر حکم من معلم با مدرک دکتری تخصصی از دانشگاه دولتی در حکم فروردین ۱۳۹۴ با ۲۳ سال سابقه ۲۴۷۰۶۶۸۵ ریال است آقای نوبخت. این است عدالت شما؟ به خدا انصاف و مروت خوب چیزیه!


 28. باسلام،این مصوبه مربوط به سال ۸۶ قانون مدیریت خدمات کشوری است وبایدتا حالا اجرا میشد متاسفانه باتعلل وقصور دولتهای قبلی وفعلی تاکنون اجرا نشده است،البته باتوضیح اینکه تعدادی ازوزارتخانه هادرسال ۹۲ وباابلاغ دولت قبلی مصوبه را اجرا کرده اندبرای نمونه وزارتخانه های امور اقتصادودارایی،سازمان دامپزشکی ،ارشاد اسلامی و… یعنی به عبارتی علاوه برکارمندان این مصوبه شامل حال بازنشستگان ازسال ۸۶ به بعد هم میشود،خواستم این مطلب را یادآوری کنم که شما کارمندان عزیز فردا بازنشتگان امروز خواهید بود پس در احقاق حق وحقوق به فکر بازنشستگان هم باشید که باجند سر عایله ونوه ونتیجه وکوله باری از مشکلات با حقوق اندک وباشرمندگی سربربالین میگذارند،ضمنا”یادآوری کنم درتعدادی از سازمانها به بهانه های مختلف وباپارتی بازی روسای محترم، حکم بازنشستگی خود وعزیزانشان را به تاخیر میاندازند تا ازاین مزایا درحکم وپاداش بازنشستگی بهره مند شوند که این خود عین بی عدالتی است در حق بازنشستگانی که پارتی غیر از خدا رانداشتند،لطفا”مسیولین بیشتر توجه نمایند.

آموزشگاه سرآمد

تلگرام آوای فرهنگی

عریضه

آوای فرهنگی

تبلیغ اصغری

خبرنگارافتخاری آوای فرهنگی

ویدیوهای آوای فرهنگی - آپارات

آوای فرهنگی

وبلاگ-کد لوگو و بنر

عریضه

knhd tvik<!-- start logo cod off http://avayefarhangi.ir --><p align=

آوای فرهنگی

فیش حقوق فرهنگیان

فیش حقوقی فرهنگیان بازنشسته

آوای فرهنگی