پیشنهاد سردبیر
آخرین خبرها
پربازدید ترینها
آمارگیر سایت
 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 68,320
 • بازدید دیروز: 137,720
 • بازدید هفته: 1,224,360
کد مطلب : 10176
نظرات : ۳۱ نظر
تاریخ انتشار : ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۷

دولت ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت افزایش نرخ تورم و نرخ حقوق سال‌های ۸۹-۹۳ به کارمندان دولت شد

آوای فرهنگی:دیوان عدالت اداری در حکمی دولت را مکلف کرد تا مابه‌التفاوت افزایش نرخ تورم و نرخ حقوق سال‌های ۸۹-۹۳ را به کارمندان دولت پرداخت کند و این موضوع را در حقوق بازنشستگی نیز منظور کند…

441

به گزارش پایگاه خبری آوای فرهنگی،یکی از عواملی که در معیشت و سطح رفاه مردم هر کشوری تأثیر دارد تورم است که از کشوری به کشور دیگر و سیستم اقتصادی به سیستم اقتصادی دیگر متفاوت است و با افزایش آن قدرت خرید مردم کاهش میابد بنابراین دولت‌ها تلاش می‌کنند به اشکال ممکن این مشکل را مرتفع کنند.

برای کاستن از مشکلات ناشی از افزایش تورم در مرحله نخست باید مقدار این تورم محاسبه شود که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران بانک مرکزی مسئول سنجش و اعلام رسمی تورم در کشور است.

دولت‌ها برای کاهش فشارهای ناشی از تورم بر مردم تلاش می‌کنند یکی از این راه‌‌ها افزایش حقوق سالانه است تا فشار ناشی از تورم بر معیشت مردم را خنثی کنند و در این راستا قانونی تصویب شده است.

۸ مهر سال ۱۳۸۶ قانونی به نام «مدیریت خدمات کشوری» مشتمل بر ۱۲۸ ماده و ۱۰۶ تبصره در جلسه کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه مدیریت خدمات کشوری مجلس شورای اسلامی طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی تصویب گردید و پس از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال، در تاریخ ۱۸/۷/۱۳۸۶ به تائید شورای نگهبان رسید و در تارخ ۲۵/۷/۸۶ جهت اجرا طی نامه‌ای از سوی رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد.

در ماده ۱۲۵ این قانون آمده است: «ضرایب حقوق مذکور در فصول دهم و سیزدهم به تفکیک هر فصل، متناسب با احکام این قانون در اولین سال اجرا پانصد ریال تعیین می‌گردد و در سالهای بعد حداقل به اندازه نرخ تورم که هر ساله از سوی بانک مرکزی اعلام می‌گردد، افزایش می‌یابد.»

بر اساس این قانون دولت مکلف است حقوق کارمندان دولت را هر ساله دستکم به اندازه تورم سالانه افزایش دهد و مبنای نرخ تورم نیز نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

اخیرا دیوان عدالت اداری به دنبال شکایت فردی به علت کاستی افزایش نرخ حقوق کارمندان دولت در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ در قیاس با رشد نرخ تورم در حکمی دولت را موظف کرده است که مابه التفاوت این سال‌ها را بپردازد.

در این حکم آمده است: نظر به اینکه بر اساس ماده ۱۵۰ قانون برنامه چهارم توسعه و ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ و بند ۲۴ قانون بودجه سال ۱۳۸۷ دولت موظف شده تا حقوق شاغلین و بازنشتگان را میزان تورم افزایش دهد و به موجب دادنامه‌های مختلف مصوبات هیات وزیران در خصوص افزایش ضریب سالانه حقوق کلیه کارکنان و بازنشتگان در سال‌های ۸۶و۸۷ که کمتر از نرخ تورم بوده است ابطال شده است و نظر به اینکه وفق دادنامه‌های شماره ۲۰۶-۳/۳/۸۸ و ۶۶۷-۱۶/۹/۸۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، دولت به افزایش حقوق هر سال حداقل به میزان نرخ تورم مکلف گردیده است، علیهذا با این اوصاف شکایت شاکی را وارد تشخیص و مستندا به موازین اشعاری و مواد ۱۲۵ و ۱۲۷ قانون مدیریت خدمات و مواد ۱۰و۵۸و۶۵ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ حکم بر الزام مشتکی عنهما به افزایش حقوق بازنشستگی شاکی در سال ۱۳۸۹-۱۳۹۳ بر اساس شاخص نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و پرداخت مابه التفاوت حاصله صادر و اعلام می‌دارد رای صادره ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظر در شعب محترم تجدید نظر دیوان می‌باشد.

چنانچه در این حکم آمده است، دولت و آموزش و پرورش مکلف شده‌اند حقوق شاغلان و بازنشستگان را دست کم به اندازه تورم افزایش دهد و دیون خود در سالهای گذشته به علت کاهش افزایش حقوق را ادا کند.

تصویب ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری در سال ۸۶ صورت گرفته است و تا سال ۹۳ معتبر بوده است اما دولت در آخرین جلسه سال ۹۳ اعلام کرد که این قانون تا دو سال دیگر اعتبار دارد.

از سوی دیگر،‌ بند الف ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه صراحتاً اشاره کرده است که ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری باید رعایت شود بنابراین اگر برخی استدلال کنند که مصوبات دولت مؤخر بر این قانون بوده است هیچگونه وجاهت قانونی و حقوقی ندارد چرا که در قانون چهارم و پنجم توسعه دولت مکلف به اجرای ماده ۱۲۵ شده است و این حکم دیوان عدالت اداری نیز دقیقاً در همین راستاست.

نکته مهم این حکم لازم‌الاجراء بودن ماده ۱۲۵ در زمان اشتغال و بازنشستگی است چرا که در حکم کارگزینی بعضی موارد را به عنوان مزایای غیر مستند مطرح کرده‌اند که در حقوق بازنشستگی اعمال نشود اما در این حکم بر لازم‌الاجرا بودن این حکم در زمان بازنشستگی نیز تاکید شده است.

از سوی دیگر همانطور که در این حکم دیده می‌شود، دیوان عدالت اداری وفق دادنامه‌های شماره ۲۰۶-۳/۳/۸۸ و ۶۶۷-۱۶/۹/۸۸ مصوبات هیات وزیران درباره افزایش ضریب سالانه حقوق کارکنان سال‌های ۸۶ و ۸۷ را ابطال کرده است و علت این ابطال نیز کاستی نرخ افزایش حقوق در قیاس با افزایش تورم بوده است به نحوی که در سال ۸۶نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ۷/۱۳ بوده است ولی نرخ افزایش حقوق ۵ درصد بوده است.

همچنین در سال ۸۷ نرخ تورم ۴/۲۵ بوده است ولی نرخ افزایش حقوق که مصوب هیات وزیران بوده است رقم ۹ درصد بوده است.

تنها در سال ۸۸ ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری رعایت شده است و با تورم ۱۰٫۸ درصدی حقوق کارمندان ۱۸ درصد افزایش یافته است و در سال ۸۹ نیز مجدداً با تورم ۱۲٫۴ درصد تنها شاهد ۶ درصد افزایش حقوق هستیم.

در سال ۹۰ نیز نرخ تورمی اعلامی بانک مرکزی ۲۱٫۵ درصد بود اما حقوق کارمندان تنها ۱۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۱ نیز با ۳۰٫۵ درصد تورم شاهد افزایش حقوق ۱۵ درصدی بودیم.

وی تاکید کرد: این موضوع در سال ۹۲ با تورم ۳۴٫۷ درصد ادامه پیدا کرد و حقوق کارمندان تنها ۲۵ درصد افزایش یافت.

بر اساس حکم دیوان دولت موظف است مابه التفاوت افزایش نرخ تورم و نرخ حقوق را به کارمندان دولت پرداخت کند.

در مصاحبه‌هایی که با شاکی این پرونده داشتیم اظهار کرد:‌ من با ۲۸ سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش در طول این سالها همیشه تبعیض بزرگی را بین حقوق کارمندان مخصوصاً فرهنگیان با دیگر مشاغل می‌دیدم و در سال‌های اخیر این فاصله درآمدها واقعاً رنج‌آور بود به طوری‌که در برخی بخش‌های جامعه بحث‌های میلیاردی و گاهی هزار میلیاردی مطرح می‌شد و سهم کارمندان شریف دولت از این مقوله آب‌باریکه‌ای بیش نیست.

وی افزود:‌ در سال ۹۰ قبل از افزایش ۳ الی ۴ برابری ارزها و متعاقب آن افزایش قیمت‌های اجناس حقوق و درآمد کارکنان به طور متوسط ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه بود اما اکنون پس از گذشت بیش از ۳ سال با توجه به نرخ ارز حقوق کارمندان چیزی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می‌شود بنابراین نرخ تورم تناسبی با افزایش حقوق ندارد.

این آموزگار خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال همدلی و همزبانی نام نهادند و به نظر من همدلی دولت و ملت به مفهوم زبان مشترک و تطابق اعداد و ارقام دولتی‌ها با سفره‌های معیشتی مردم باشد.
انتهای پیام/

منبع:روزنامه خراسان

آخرین اخبار و تحلیل ها حوزه آموزش و پرورش را همراه شوید با کانال تلگرام پایگاه خبری آوای فرهنگی
https://telegram.me/avayefarhangi

مطالب ارزشمند خود را به آوای فرهنگی ارسال کنید: avayefarhanginews@gmail.com

۳۱ نظر 1. اگه عملی هم که بشه..
  لابد اونوقت فرهنگیان کارمند دولت محسوب نخواهند شد!!!
  پس هیجی بهشون تعلق نمیگیره!!!!


 2. این حرف ها شعار است و در قالب عوام فریبی است دیوان عدالت در این چند سا ل خواب بوده است


 3. همانطور که امتیاز فوق العاده شغل را کامل زدند این را هم اعمال میکنند من که یک درصد هم چشمم اب نمیخوره!!!!!!!!!


 4. یه سوال؟ مگر فرهنگیان دردیوان عدالت برای کم بودن امتیاز فوق العاده شغل نسبت به مدارک خوشکایت نکردند ودیوان عدالت، آموزش وپرورش رامکلف نکرد که حق وحقوشان رابده!!!چرادرست اجرانشد؟؟
  مگر فرهنگیان برای کودکان زیر ۶سال که ازحقوق مزایای مهدکودک برخوردارمی شوند شکایت نکردند به دیوان عدالت وآموزش وپرورش مکف شدحق مهدکودک به فرهنگیانی که کودک زیر۶سال دارند بردازد!!! چرا احکام اجرانشد؟؟


 5. اول به همه میدند بخصوص به اداره های گردن کلفت !اگه چیزی اضاف اومد بین فرهنگیا تقسیم میشه


 6. فعلا همه دارن فرهنگیان رو سرگرم بازی با جملات می کنند . هیچی در عمل دیده نمی شود.


 7. فانی کجای که یاد بگیری از این برادر بزرگوار


 8. دروغ پشت دروغ!!!!!!!!!


 9. الکی دارن معلما را تو این روزا دلخوش می کنن
  اونم که نقدی پرداخت نمیشه موقع بازنشستگی
  کی داده کی گرفته


 10. عجب !!!


 11. اگه اگه هم بدنش نوشدارو بعد مرگ سهرابه. همکاران واقفند که درآن سالها چه درد فقری کشیده آیم . هر چند اینم همچین آش دهن سوزی نیست.


 12. با توجه به رای قاطع دیوان عدالت اداری ما فرهنگیان هم باید برای عملی کردن آن لحظه ای از پای ننشینیم چون به این وزیر نمیشود جهت پیگیری امور و حقوق ضایع شده معلمان خوشبین بود


 13. درود
  یعنی ضریب سال ۹۴ باید ۱۸۹۲ باشد نه ضریب ۱۳۷۶


 14. درود
  دستگاه های دیگر قبلا شکایت کرده اند برای برخی در اوایل اجرا شده است و برای مابقی به علت تعدد شکایت اجرا نشده است و اکنون به ما رسیده است و باید اجرائی شود اما منابع کجاست /


 15. میدانید این همه بی کفایتی در تعویق پرداخت معوقات به حق معلمان مظلوم نشان دهنده بی اعتنایی بزرگ و ظلم مضاعف دولتمردان در حق این عزیزان می باشد.
  مروری بر گفتار بی پایه و اساس مدیران نا لایق آموزش و پرورش در چندین ماهه گذشته گواه بر بی عدالتی در حق معلمان است.
  اگر یک روز قسط بانکی شما دیر کرد داشته باشد بانک جریمه آن را می گیرد ولی این معوقات ماه ها و سال ها عقب میفتد و هیچ غرامتی بابت آن هم پرداخت نمی شود.
  کجاست عدالت


 16. درود
  ضریب ریالی ۲۱۵۶ برای سال ۹۴ صحیح تر است لکن من به دلیل فشار کاری و محدودیت زمانی دقیق حساب ننمودم و از شما عذر میخواهم .آیا معلمی این مصداق را قبول دارند ؟ البته اگر تورم ۱۶٫۲ را حساب کنید این ضریب به ۲۲۰۰ ریال می رسد ؟ یعنی اینکه کل حقوقتان را بر ۱۳۷۶ تقسیم و در ۲۲۰۰ ریال ضرب کنید آنوقت شاید بتوان گفت حقوق بگیر هستید ؟ چقدر ظلم و تبعیض بر اساس مواد قانونی باید بر معلم روا شود ؟لازم به ذکر است که سال ۸۸ را با تورم ۱۰٫۸ استفاده کردم نه هیجده درصد را که اگر بخواهیم هیجده درصد را حساب کنیم باز از این ضریب بیشتر باید شود ؟ خدایا حداقل حقوق را مطابق قانون نداریم بعد …


 17. باسلام خدمت همه ی زحمت کشان عرصه تعلیم و تربیت سرکاریست بیخود به این وعدهها ورآیها دل خوش نفرمایید


 18. باسلام و عرض ادب و احترام . وظیفه خود می دانم از تمامی همکاران شایسته فرهنگی و کارمندان شریف دیگر ادارات دولتی که در این چند روز به صورت حضوری و یا تلفنی و یا با ارسال پیامک ها و کامنت های بسیار فراوان بنده حقیر را مورد لطف و عنایت خود قرار دادند تشکر نمایم امیدوارم توانسته باشم دل همه کارمندان دولت را شاد کنم . ارادتمند و دست بوس تان . شاکی پرونده – توحید خادم مسجد دبیر شاغل در آموزش و پرورش اردبیل


 19. خداشماراتوفیق روزافزون عنایت فرماید


 20. بابا این قانون رو مجلس تصویب کرد بعد هم اول از همه خودش رو مستثنی کرد! آب از سرچشمه گل آلوده. در ضمن بلانسبت ما که نماینده توی مجلس داریم. اونا چشونه. مگه خواب بودن. خودشون هر سال لایحه بودجه رو تصویب میکنن و همین ها هستن که افزایش حقوق رو پایین تر از نرخ تورم می بستن. اینا نماینده مردم نیستن. بلکه وکیل الدوله هستن و بس.
  دولت محترم هم در بهترین حالت اگه این حکم رو بخاد اجرا کنه اون رو جزو دیون میذاره و پرداختش به قیامت!


 21. اگه معلمین محترم کاری کنن والا هیچ کس حاضر به جانفشانی نیست ماکه کارمند شهرداری بودیم با حقوق ۸۲۵۰۰۰تومان باز دولت به شما گوشه چشمی داره ما که شتر مرغ محسوب میشیم احکاممان دولتی ولی موسسه غیر انتفاعی حقوقو دولت تایین میکنه ولی توچشم مردم درامد شهرداری بالاست پس کارمندان ش هم حقوق بالا میگیرن درصورتی که این چنین نیست ای کاش کارمندان دیگر ادارات انسجامشان مثل اموزگاران محترم بود


 22. برادرمحترمی که دم از فوق لیسانس خود زده با ۵سال سابقه کارمدرک گرایی در ایران بیداد کرده در ضمن یک معلم فوق دیپلم را با خود مقایسه می کنی آیا جنابعالی ۱۰الی ۱۵ سال در روستاهایی که هر روز ساعت ۶ صبح درسرما برا ی روستا می خواست برود جنابعالی اینعا کشیدی برف کولاک می کرد ما توی کوره دهاتها جان خود رامی گذاشتیم تجربه شرط هست سختی کار سخت است و در وهله اول برای رتبه بندی سابقه شرط است تئوری وار سخن رانی نکن مدرک را به رخ نکش الان دیگه همه می توانند بروند مدرک بگیرند سابقه ی بالا نیاز به مدرک ندارد کاردان وتجربه ی کاری شرط هست نه کارکن از قدیم گفته اند کاردان نمیرید تا کارا مدیریت کند ………………………………….نه مدرک


 23. ۲۲۸۳ ضریب ریالی واقعی


 24. امیدوارم درسال دولت و ملت همدلی همزبانی حکم دیوان عدالتی اجرا شود تا کارمندان شریف به مقداری از حقوق واقعی خود برسند


 25. با عرض سلام و ادب و احترام . خدمت عزیزانی که سوال فرموده اند از چه طریقی آنها هم بتوانند از مزایای این حکم دیوان عدالت بهره مند شوند باید عرض کنم تنها راه حل ، صحبت با نمایندگان مجلس است و از نمایندگان محترم مجلس در هر شهری بخواهند بر اساس یکی از وظایف اصلی خود یعنی نظارت بر حسن اجرای قانون ، با ارسال نامه ای دیوان عدالت اداری و دولت را ملزم و مکلف به اجرای ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری نمایند .
  ارادتمندتان توحید خادم مسجد – شاکی پرونده


 26. باسلام وتشکرازهمه عزیزانی که پیگیرحقوق حقه معلمین عزیزوکارمندان محترم میباشند
  ضریب سال جاری ۲۴۳۷باید باشد.


 27. ضمن تشکر از همکار محترم جناب توحید همه باید یکصدا در تمام محافل و جلسات که بعد ازمدتی با نمایندگان مسائل را طرح کنیم و خواسته همه رفع تبعیض باشه نه اینکه بیفتیم دنبال اینها برای تبلیغات و پوستر چسباندن بعد برند دنبال زندگی بی درد خودشان و معلم از یادشون بره البته سایر اقشار کم درآمد هم باید از مسئولین مشکلات خود رو مطالبه کنند ما مخالف حقوق زیاد دیگران نیستیم بلکه اون رو حق هر حقوق بگیر میدونیم که برای گذران زندگی باید حقوق کافی داشته باشند و خواهشا نه همکاران به حقوق سایر کارمندان معترض باشند نه اونها معلمان روبیکار و همیشه در تعطیلات فرض کنند اینجوری به جایی نمی رسیم.


 28. متاسفانه دولت تدبیر و امید و مجلسیان هیچ طرح و برنامه ای برای افزایش حقوق بازنشستگان فرهنگی ندارند و منظور شان در بحث و گفتگوها از معلم و فرهنگیان شاغلین فرهنگی هستند و معلمان و فرهنگیان دیروز را به عنوان بازنشستگانی می شناسند که تحت پوشش سازمان بازنشستگی کشوری هستند به نظرم سازمان بازنشستگی می بایست منحل گردد و بازنشستگان هر دستگاه دولتی باید زیر مجموعه همان دستگاه باشند تا وظایف هر وزارتخانه ای نسبت به بازنشستگانش فراموش نشود بازنشستگان هر دستگاهی پیشکسوتان آن دستگاه دولتی هستند جوانی خودشان را با کار و خدمت در آن وزارتخانه سپری کردند وقتی پیر شدند سزاوار است آنها را تحویل سالمندان و یا همان بازنشستگی کشوری بدهند؟بازنشستگان نصف شاغلین همتراز حقوق دریافت می کنند که دور از انصاف می باشد.


 29. من۸سال بازنسشته شده ام حقوق من یک تومان است ۵۰۰تومان قسط می دهم دو تاپسر فوق لیسانس بیکار دارم تمام رو نامه ها رازیرورو میکنند برای کار درتمام دانشگاه هااسم نوشته اند درتمام جا ها ی که امکانات دارد ثبت نام کرده اند ولی جواب منفی بود ازهمکلاسهایش پرسیدم شماچگون سرکار رفته اید کفتند پارتی می خواهد متا سف شدم من کسی را ندارم جز خدا چه کار کتم ای وزرا ای مسو لین کشور اسلامی فکری به به حل ما بازنشستگان وپارتی بازی بکنید ای نمایندگان در مجلس چه کار می کنید


 30. با سلام حالا دولت بدهکاره باید برای بازنشستگان کشوری پرداخت کند کسی از مسولین عین خیالش نیست ، ولی اگر بازنشستگان بدهکار بودن تا حالا کم کرده بودن ازحقوق ناچیزمان ، از مسولین خواهش میکنم نسبت به پرداخت مابه التفاوت اقدام کنند وگرنه آنقدر معطل نکنید که ارزش ریالی آن هم بی ارزش باشد ، حقوق من با ۲۰ سال سابقه خدمت و بعد از ۱۷ سال بازنشستپی حالا ۷۵۰ هزار تومان است ، لطفا برای ما ترمیم حقوق بدهید ، با تشکر


 31. چطور مقرری ماه اول سریع برمی دارند ولی مابه التفاوت چند ساله را میخواهند ماس مالی کننند

آموزشگاه سرآمد

تلگرام آوای فرهنگی

عریضه

آوای فرهنگی

تبلیغ اصغری

خبرنگارافتخاری آوای فرهنگی

ویدیوهای آوای فرهنگی - آپارات

آوای فرهنگی

وبلاگ-کد لوگو و بنر

عریضه

knhd tvik<!-- start logo cod off http://avayefarhangi.ir --><p align=

آوای فرهنگی

فیش حقوق فرهنگیان

فیش حقوقی فرهنگیان بازنشسته

آوای فرهنگی